Magazyn energii Victron – zasilanie awaryjne i off-grid dużej mocy.

magazyny energii Poradnik
Instalacja trzy fazowa Victron z magazynem energii

W ostatnich latach obserwujemy wzrost popularności fotowoltaiki i magazynowania energii. Wraz z tym trendem powstaje zainteresowanie wykorzystania domowych instalacji OZE w różnych konfiguracjach i zastosowaniach.  Użytkownicy szukają rozwiązań nie tylko do produkcji zielonej energii i jej konsumpcji, ale także do zabezpieczenia się na wypadek braku zasilania z sieci. Coraz popularniejsze stają się także instalacje niezależne od energetyki czyli tzw. fotowoltaika wyspowa (Off-Grid).

Domowe hybrydowe systemy magazynowania energii maja coraz częściej opcje zasilania awaryjnego na jednej lub 3-fazach. Niestety wadą większości z tych rozwiązań jest ograniczenie mocy w przypadku braku zasilania z sieci. Przykładowo: trzy fazowy falownik hybrydowy o mocy 10 kW może w trybie „backup” zasilić odbiory jednofazowe o maksymalnej mocy 3,3 kW (10 kW dzielone przez 3-fazy = 3,3 kW). Dla dużego domu jednorodzinnego może być to zbyt mało, ponieważ nawet zwykły czajnik elektryczny generuje obciążenie 2,2 kW i w trakcie jego używania praca innych urządzeń na tej samej fazie staje się praktycznie niemożliwa.

VICTRON ENERGY holenderski Off-Grid

Victron Energy to holenderska firma specjalizująca się w produkcji systemów do zarządzania energią. Oferują oni rozwiązania z zakresu inwerterów, ładowarek, regulatorów ładowania, magazynów energii i innych produktów związanych z energetyką odnawialną. Firma ta wywodzi się  z branż, takich jak żegluga, kampery, systemy off-grid oraz przemysł. Od jakiegoś czasu producent wkracza na rynek z rozwiązaniami dla małej i średniej fotowoltaiki, oraz oferuje rozwiązania do magazynowania energii dla domów i firm. Zaletą a zarazem znakiem rozpoznawczym Victron Energy jest modułowość. Komponenty jak klocki Lego można łączyć ze sobą i składać w całość w zależności od potrzeb i sytuacji.

3-fazowy system zasilania awaryjnego i pracy wyspowej off-grid.

Zestaw Victron Multiplus/Quattro w wersji trój-fazowej jest to rozwiązanie, które można w łatwy sposób dostosować do bieżących potrzeb. Urządzenia mogą pracować w trybie hybrydowym (współpraca z siecią energetyczną) lub zupełnie niezależnym off-grid (praca wyspowa). Istnieje możliwość integracji z już istniejącą instalacją fotowoltaiczną lub dołożenie innego źródła energii, takiego jak turbina wiatrowa, turbina wodna lub agregat prądotwórczy (daje to także możliwość współpracy wszystkich źródeł na raz). Zasilanie awaryjne realizowane jest na wszystkich trzech fazach w trybie UPS (czas przełączenia 20 ms). Szeroki zakres mocy od 9 kW do aż 45 kW przy instalacji z trzema urządzeniami oraz opcja multiplikacji systemów, daje praktycznie nie ograniczone możliwości rozbudowy. Komunikacja w standardzie CAN umożliwia współpracę z większością dostępnych magazynów energii elektrycznej (BYD, Pylontech, BMZ, LG RESU, TE, Pytes). Victron Energy to przede wszystkim wysoka jakość i niezawodność!

Zastosowanie zasilania awaryjnego dużej mocy:

Dla naszego klienta posiadającego już istniejąca instalację fotowoltaiczna o mocy 20 kWp wykonaliśmy trzy fazowy system podtrzymania awaryjnego firmy Victron z magazynem energii. W skład zestawu weszły trzy inwertery hybrydowe Victron Multiplus II o łącznej mocy 24 kW (po 8 kW na każda fazę) i magazyn energii w technologii Litowo-żelazowo-fosforanowej o pojemności 60 kWh. Całość na co dzień pracuje w trybie ESS (Energy Storage System). Energia z fotowoltaiki zasila w pierwszej kolejności odbiory w domu, nadwyżka trafia do baterii aż do jej całkowitego naładowania, kiedy pojawi się jeszcze więcej energii z fotowoltaiki wysyłane jest to do sieci i rozliczane przez operatora. Klient może zachować część energii w magazynie na wypadek zaniku zasilania w sieci a cześć zużywać np. w nocy kiedy słońce nie generuje prądu z paneli fotowoltaicznych.

Cały dom bez sieci czyli off-grid dużej mocy

Instalacja może także pracować w pełni niezależnie od sieci czyli w trybie Off-Grid. Jej zaletą jest możliwość dużego obciążenia, jest to moc równa 24 kW łącznie i do 8 kW na każdą fazę fazę. Victron Multiplus II cechuje się ogromną wytrzymałością na chwilowe przeciążenia bo jest to do 15 kW na każdą fazę. Mało tego, bo gdyby ktoś potrzebował większej mocy to przy zastosowaniu trzyfazowego systemu Victron Quattro możemy uzyskać moc ciągłą nawet do 45 kW a rozbudowując instalacje w konfiguracji równoległej jej łączna moc wyniesie aż 144 kW. Urządzenia Victron współpracują także z innymi źródłami energii i gdy słońce nie jest w stanie naładować magazynu energii możemy użyć także agregatu prądotwórczego. Całość jest monitorowana i sterowana zdalnie przez aplikacje na telefon i komputer.

Panel sterowania instalacją Victron Energy

Instalatorzy Victron Energy

Od lat jesteśmy pod wrażeniem solidności i jakości rozwiązań firmy Victron Energy. Dziesiątki wykonanych instalacji i długa bezawaryjna praca utwierdzają nas w przekonaniu że jest to najlepsze z dostępnych na rynku rozwiązań zasilania awaryjnego, systemów wyspowych off-grid i magazynowania energii.  Będzie dla nas przyjemnością wykonanie instalacji tego typu w Państwa domu lub firmie. Dzięki posiadanemu doświadczeniu trafnie dobierzemy, zamontujemy i uruchomimy instalacje spełniającą wszystkie Państwa oczekiwania.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą systemów magazynowania energii oraz zasilania awaryjnego:

Fwinstal.pl/fotowoltaika-akumulatory.html

Fwinstal.pl/magazyny-energii.html

Zapraszamy do współpracy.