Fotowoltaika z agregatem – jednak można!

Poradnik Technologia
Agregat z fotowoltaiką

Czy klasyczna instalacja fotowoltaiczna On-Grid może pracować z agregatem prądotwórczym?

Czy współpraca inwertera fotowoltaicznego nie skończy się uszkodzeniem urządzeń?

Jak to działa i czy w ogóle się opłaca?

Dzięki oferowanemu przez nas rozwiązaniu na wszystkie z tych pytań można odpowiedzieć twierdząco „TAK”.

Oczywiście, żeby takie połączenie było bezpiecznie i bezawaryjnie działało trzeba spełnić pewne warunki.

Wiele firm posiadających fotowoltaikę na swoich dachach zastanawia się dlaczego w razie zaniku zasilania z sieci i uruchomieniu zasilania awaryjnego musi wyłączać swoje instalacje fotowoltaiczne lub instalować automatykę separującą agregat prądotwórczy od obwodu inwerterów fotowoltaicznych. Jest to zastanawiające ponieważ w przypadku posiadania bateryjnego magazynu energii panele fotowoltaiczne bez problemu współpracują z akumulatorami. Okazuje się że stosując ten sam mechanizm możemy uruchomić współpracę generatora prądotwórczego z falownikami fotowoltaicznymi.  

Fotowoltaika na dachu galerii handlowej
Fotowoltaika na dachu galerii handlowej

Jak to działa?

Większość inwerterów fotowoltaicznych została wyposażona w możliwość sterowania swoją mocą przy pomocy systemu MPPT. System MPPT (Maximum Power Point Tracking) to mechanizm którego rolą jest maksymalizacja ilości pobieranej energii z paneli poprzez utrzymanie napięcia na odpowiednim poziomie. Dzięki dynamicznemu dostosowywaniu napięcia w czasie rzeczywistym możemy także sterować całkowitą mocą inwertera. Mechanizm ten znamy z funkcji „ZERO EXPORT”, która może ograniczać lub całkowicie blokować oddawanie energii do sieci dystrybucyjnej. Instalując rozwiązanie Genset łączymy inwertery w jedną inteligentną sieć, która sterowana jest przez moduł zarządzający. Moduł sterujący komunikując się z falownikami za pomocą protokołu Modbus wymusza na instalacji fotowoltaicznej odpowiednie zachowanie. W sytuacji braku sieci i uruchomienia zasilania awaryjnego przełącza fotowoltaikę w tryb współpracy z agregatem prądotwórczym, kiedy sieć wraca i budynek ponownie zasilany jest z zewnątrz, wszystko wraca do normalnego trybu On-Grid.  Istnieje także możliwość ciągłej pracy w systemie wyspowym Off-Grid. Agregat pełni wtedy funkcje stabilizującą i generowania sieci, a fotowoltaika przejmuje zadanie dostarczania większości potrzebnej energii. Rozwiązanie takie znacząco obniża koszty paliwa do zasilania generatora a w miejscach gdzie nie dociera sieć dystrybucyjna jest dużo tańsze niż instalacja paneli fotowoltaicznych z magazynem energii.   

Agregat prądotwórczy
Przemysłowy generator prądotwórczy

Jakie warunki musimy zapewnić.

  • duży generator prądotwórczy zapewniający stabilną sieć (moc agregatu minimum 30 kW, system stabilizacji AVR)
  • zastosowanie certyfikowanego rozłącznika sieci SZR
  • przygotowane okablowanie do zasilania awaryjnego
  • możliwość połączenia wszystkich urządzeń w jedną przewodową sieć komunikacyjną RS485  
  • instalacja fotowoltaiczna oparta o falowniki z możliwością komunikacji przez protokół Modbus
  • marki obsługiwanych inwerterów: Fronius, SMA, Huawei , Kostal, Kaco, ABB, Delta, Ingeteam

Więcej o współpracy agregatu prądotwórczego i instalacji fotowoltaicznej zawarliśmy w opisie naszej realizacji Fotowoltaika z agregatem prądotwórczym

Inwertery fotowoltaiczne połączone w sieć Modbus
Inwertery fotowoltaiczne połączone w sieć Modbus

Czy w Państwa firmie istnieje możliwość zastosowania rozwiązania współpracy instalacji fotowoltaicznej z agregatem prądotwórczym?

Nasza firma zajmuje się kompleksowymi realizacjami instalacji fotowoltaicznych, systemów zasilania awaryjnego opartych zarówno o agregaty prądotwórcze jak i magazyny energii. Odpowiemy na wszystkie pytania i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie dopasowane do Państwa Potrzeb.

Zapraszamy do współpracy.