Fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika jest dziedziną zajmującą się wytwarzaniem energii elektrycznej ze światła słonecznego. Dzieje się to za pomocą specjalnych ogniw półprzewodnikowych, z których zbudowane są panele fotowoltaiczne. Współcześnie takie rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne także w Polsce. Energia ta pozyskiwana jest ze źródła odnawialnego jakim jest słońce, dlatego jest to oszczędna i w pełni ekologiczna metoda. Związania z nią technologia rozwija się wyjątkowo dynamicznie, więc śmiało można przypuszczać, że w przyszłości będzie to powszechny sposób produkcji prądu, a ogniwa fotowoltaiczne dla domu staną się codziennością. Wśród naszych południowych i zachodnich sąsiadów domy z zainstalowanymi panelami fotowoltaicznymi nie są już nietypowym czy zaskakującym widokiem ale spotyka się je bardzo powrzechne. Baterie fotowoltaiczne dla domu często są mylone z kolektorami słonecznymi. Nie jest jednak to ta sama technologia. Kolektory zapewniają bowiem ciepło, a nie energię elektryczną. Chociaż nazwa „panele fotowoltaiczne” brzmi skomplikowanie, to prawdopodobnie każdy z nimi się już spotkał, np. w kalkulatorach czy solarnych lampach ogrodowych.

Jak działa domowa instalacja paneli fotowoltaicznych?

zasada działania instlacji pv on-grid

Tłumacząc w najprostszy sposób – ogniwa słoneczne przetwarzają światło (energię słoneczną) na energię elektryczną. Skoro jest to możliwe, a do tego oszczędne i ekologiczne, dlaczego nie pomyśleć o zamontowaniu takich paneli na własnym domu i tym samym zapewnić sobie skuteczny dostęp do nieograniczonej energii? Instalacje z panelami słonecznymi można bowiem umieścić na dachu budynku mieszkalnego lub gospodarczego. Jeśli jest to niemożliwe lub klient nie jest zainteresowany takim rozwiązaniem, można zamontować je na elewacji lub przy pomocy konstrukcji na gruncie niedaleko domu. Zróżnicowane możliwości montażu pozwalają na dostosowanie się do każdej sytuacji i określonych wymagań. Panele fotowoltaiczne są odporne na warunki atmosferyczne, dzięki przemyślanym rozwiązaniom, nie ma ryzyka że zostaną uszkodzone przez deszcz, wiatr lub grad, a dodatkowa instalacja przeciwprzepięciowa wykluczy także uszkodzenie podczas burzy. Instalacja fotowoltaiczna składa się z połączonych ze sobą modułów. Całość przy pomocy okablowania prądu stałego podłączona jest do serca systemu czyli inwertera fotowoltaicznego. Inwerter podłączony jest w tablicy rozdzielczej w budynku. Budowa instalacji umożliwia synchronizacje z siecią przesyłową tak aby można było zasilać urządzenia w domu, a w razie braku poboru oddawać nadwyżki energii do sieci zewnętrznej.

Projektujemy instalacje domowe tak aby jak najlepiej wykorzystać słońce i osiągnąć jak największą produkcje prądu. Ważne przy tym jest usytułowanie domu względem południa oraz nachylenie dachu. Do każdego rodzaju dachu wykorzystujemy dedykowany system montażowy, który daje gwarancje prawidłowej i bezawaryjnej pracy paneli słonecznych. Okres użytkowania domowej elektrowni słonecznej planuje się zwykle na 25 lat, dlatego tak ważny jest każdy szczegół w całym procesie projektowania oraz instalacji.

 

 

Uzysk energetyczny i oszczędności

Produkcja energii z elektrowni fotowoltaicznejUzysk energetyczny zależy przede wszytkim od ilości promieni słonecznych docierąjacych do naszej instalacji. Miarą jest tu wartość natężenia promieniowania słonecznego wyrażona w W/m2 (watach na metr kwadratowy). Dla Polski średnia wartość promieniowania to ok 800 W/m2 a liczba godzin słonecznych oscyluje w wymiarze 1700 godzin. Średni uzysk enegertyczny z instalacji o mocy 1 kW w Polsce to ok 950 kw/h rocznie. Znaczenie ma tu ustawienie paneli słonecznych względem słońca. Ważne jest żeby już na etapie pojektowania szczegółowo obliczyć prognozowaną produkcję energii elektrycznej w danej lokalizacji.

Produkowana energia zużywana jest przez użytkowników w domu a jej nadmiar odprowadzany jest do sieci operatora. Im więcej energii wykorzystywane jest w domu tym nasze rachunki za prąd stają się niższe. Od lipca 2016 dzięki nowelizacji ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii nadwyżka niewykorzystanej energii z fotowoltaiki odbierana i zliczana jest przez zakład energetyczny a następnie odejmowana jest na rachunku od energii pobranej z sieci w stosunku 1 do 0,8 (1 do 0,7 dla elektrowni o mocy powyżej 10kW) . System ten nazywany jest Bilansowaniem energii w okresach rocznych, ponieważ na wykorzystanie nadwyżki energii użytkownik ma 365 dni od jej wytworzenia. Dzięi tym regulacjom inwestor w prosty sposób może zniwelować prawie całkowicie rachunek za prąd płacąc tylko opłaty stałe (tj abonament, opłaty za licznik). Inwertery instalowane przez nas mają standardowo połączenie z internetem, dzięki temu możliwe jest kontrolowanie na bieżąco stanu instalacji i paneli fotowoltaicznych, a także monitorowanie produkcji i poziomu zużycia energii.

Zapraszamy do kontaktu

Sprawdzone komponenty

Panele fotowoltaiczne poli i mono-krystaliczne

SHARP Solar moduł fotowoltaiczny SHARP
  • japoński producent
  • najnowsza technologia 5 bus-bar
  • wyższa wydajność przy zachmurzonym niebie
  • nagroda TOP PV Brand
  • 55 lat doświadczenia
REC Solar panel fotowoltaiczny REC Twin Peak 2
  • norweski producent
  • zoptymalizowane do warunków panujących w europie środkowej
  • technologia PERC
  • zwiększona odporność na zacienienia dzięki Twin Peak
Benq Solar panel fotowoltaiczny monokrystaliczny benq
  • koreański producent
  • najwyższa światowa jakość
  • wysokowydajne ogniwa monokrystaliczne PERC
  • sprawność modułu 18,4%
  • 15 lat gwarancji
LG SOLAR panel fotowoltaiczny LG NEON 2
  • koreańska marka znana na całym świecie
  • lider wśród światowych producentów
  • wysoka wydajność 335W
  • atrakcyjny wygląd

Inwertery fotowoltaiczne i optymalizacja mocy

Fronius Solar
Solar Edge
SMA Solar
Tigo Energy

Ochrona środowiska naturalnego

ekologiczne instalacjeFotowoltaika to ekologiczne, czyste, niewyczerpane źródło energii. Instalując na dachu elektrownie słoneczną dbamy o nasze środowisko redukujemy wykorzystanie elektrowni węglowych. Tym samym zmniejsza się emisja gazów cieplarnianych i szkodliwych dla zdrowia substancji. Wytworzenie energii z przeciętnej mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kW skutkuje zmniejszeniem emisji CO2 do atmosfery o około 4 tony. Nie zaśmiecamy środowiska także zużytymi panelami, które głównie wykonane są z krzemu, aluminium i plastiku - czyli z materiałów w pełni podlegajacych recyklingowi. Tym samym zachęcamy do promocji ekologicznego myślenia!

Na dachu lub na gruncie

O tym jak panele fotowoltaiczne dla domu będą się sprawować decyduje usytuowanie budynku względem południa oraz kąt nachylenia dachu. Istotne jest, aby dobór systemu montażowego do fotowoltaiki przeprowadzić z największą starannością – dzięki temu unikniemy niepożądanych strat energii, a system będzie znacznie bardziej wydajny. Pamiętajmy również, że dom niespełniający wymagań nie przekreśla możliwości instalacji paneli fotowoltaicznych – do każdego rodzaju dachu stosujemy bowiem odpowiedni, dedykowany system montażowy, który gwarantuje prawidłową i bezawaryjną pracę paneli słonecznych. Wykonując konkretny projekt fotowoltaiczny zawsze kierujemy się indywidualną sytuacją, jaką zastaliśmy w budynku. Dobieramy najlepszy system montażowy do pokrycia dachu (dachówka, papa, blacha trapezowa, blachodachówka itd), a stawiając mikroelektrownię na gruncie, najczęściej wykorzystujemy konstrukcje wbijaną bądź osadzoną na betonowych fundamentach. Współpracujemy z polskimi i zagranicznymi producentami systemów montażowych do paneli fotowoltaicznych. Stosowane przez nas komponenty zawsze posiadają gwarancję oraz atesty wytrzymałości obciążenia śniegiem oraz wiatrem.

instalacja dachowa wolnostojąca instalacja

Proces inwestycyjny

rozpoznanie potrzeb

audyt fotowoltaiczny

projekt instalacji - oferta

podpisanie umowy

montaż instalacji pv

podłączenie do sieci

Finansowanie

finansowanie eko raty W ramach finansowania oferujemy możliwość zakupu urządzeń wraz z montażem w korzystnym systemie ratalnym EKO-RATY. Klient sam decyduje o wysokości raty i okresie spłaty. We wszystkich wariantach oferujemy 100% finasowania bądź częściowy wkład własny. Wraz z naszym partnerem - Alior Bankiem proponujemy zakupy na raty z niskim oprocentowaniem już od 4,5% rocznie oraz z maksymalnym okresem kredytowania nawet do 120 miesięcy. Wszystkie formalności załatwiamy w domu u klienta. Zapraszamy do bezpłatnej oceny i oferty na zakup ratalny.

 

Gwarancja i serwis

gwarancja baterie fotowoltaiczneFW Instal współpracuje z renomowanymi producentami i dystrybutorami urządzeń fotowoltaicznych. Wszystkie oferowane produkty posiadają wymagane w Polsce atesty i spełniają najbardziej wymagające normy. W naszej ofercie ogniw fotowoltaicznych znajdują się urządzenia fabrycznie nowe i tylko te, gdzie producent daje co najmniej 10 lat gwarancji produktowej oraz 25 lat gwarancji na uzyski mocy. Sprzedawane inwertery fotowoltaiczne posiadają co najmniej 5 lat gwarancji z możliwością wydłużenia. W całym procesie projektowania oraz montażu niezwykle ważny jest każdy szczegół, tak aby cała instalacja działała poprawnie. Ceny prądu stale rosną, natomiast koszty kupna i zamontowania ogniw fotowoltaicznych stają się coraz niższe. Jest to poważna inwestycja, ale gwarantujemy, że jest to przedsięwzięcie na lata, które odmieni Państwa codzienne życie. Jako firma instalacyjna udzielamy rękojmi na wszystkie wykonane prace. Współpraca z nami daje pewność że w razie kłopotów nie zostaną Państwo sami i jakiekolwiek usterki zostaną prędko usunięte.