Fotowoltaika Off-Grid czyli instalacja wyspowa w polskim klimacie

Aktualności
dom całoroczny z instalacją off-grid

Instalacja fotowoltaiczna wyspowa, nazywana z jęz. angielskiego instalacją Off-Grid, jest to rodzaj zasilania obiektu np: domu, który nie wymaga podłączenia do zewnętrznej sieci energetycznej. Obiekt taki staje się niezależny i samowystarczalny pod względem energetycznym. Systemy off-grid są w Polsce raczej rzadkością. Niemniej jednak zgłaszają się do nas klienci, którzy potrzebują kompleksowego zasilania domu bez podłączenia do zewnętrznej sieci.

Kiedy potrzebna jest instalacja wyspowa?

Instalacje takie potrzebne są wszędzie tam gdzie nie dotarła energia elektryczna lub jej podłączenie wiąże się z dużymi kosztami. Są to przede wszystkim rejony oddalone od innych zabudowań, tereny trudno dostępne jak góry czy puszcze. Istnieją także sytuacje gdzie „energetyka” dotrze w późniejszym terminie a do tego czasu ciężko jest funkcjonować bez elektryczności. Coraz więcej jest także budynków samowystarczalnych gdzie mieszkańcy celowo odcinają się od zewnętrznych źródeł zasilania aby żyć w zgodnie z ekologicznymi trendami.

Instalacja offgrid z magazynem energii

Instalacja Off-Grid w domu całorocznym 

Dla jednego z naszych klientów wykonaliśmy kompleksową instalacje fotowoltaiczną wyspową składająca się z:

  • paneli fotowoltaicznych o całkowitej mocy 5 kWp   
  • inwertera hybrydowego Victron Multiplus II – 48/8000 
  • magazynu energii BYD Battery-Box LVS 8.0
  • podłączenia agregatu prądotwórczego
  • instalacji elektrycznej budynku o powierzchni użytkowej 70m2 

Moduły fotowoltaiczne umieszczono na dachu pokrytym blachą rąbęk. Magazyn energii w technologii lifepo4 o pojemności 8 kWh w pełni wystarcza na potrzeby zasilania domu. W ciągu dnia fotowoltaika ładuje akumulator i dostarcza prąd bezpośrednio do urządzeń. W nocy zmagazynowana w baterii energia dociera do odbiorników domowych. Sercem systemu jest inwerter hybrydowy marki Victron Energy model Multiplus II. Zarządza on całością „wyspy” i kieruje energię tam gdzie potrzeba. Posiada sporą jak na warunki małego domu moc 8000 watów. Wystarcza to żeby zasilić nawet bardziej prądożerne urządzenia takie jak kuchenka elektryczna czy piekarnik. Sterownie odbywa się za pomocą dotykowego wyświetlacza oraz online przez aplikacje na telefon oraz komputer.  Firma Victron znana jest z dużego doświadczenia w produktach dla instalacji niezależnych. Wywodząc się z rynku łodzi i statków od niedawna dostarcza rozwiązania dla domów i firm w zakresie zasilania awaryjnego, instalacji Off-Grid oraz magazynowania energii. Produkty tej firmy możemy śmiało polecić gdyż instalujemy je z sukcesami już od ponad 8 lat. 

Ekran dotykowy Victron

Zima w Polsce a off-grid

Pogoda w naszym kraju , a w szczególności w okresach zimowych nie rozpieszcza nas słonecznymi dniami, dlatego też instalacje firmy Victron Energy przygotowane są do zasilania z innych źródeł. Mogą to być turbiny wiatrowe, elektrownie wodne lub generatory na paliwa stałe. Atutem jest to że można ich używać nawet jednocześnie, lub wybierać te, które na tę chwile są najbardziej efektywne. W naszym przypadku zastosowaliśmy agregat prądotwórczy z mocy 7kW. Możemy używać go jednocześnie z fotowoltaiką zasilając na bieżąco urządzenia w domu lub uruchamiać go tylko po to aby naładować magazyn energii do pełna. Potem można czerpać potrzebną energie z magazynu przez kilka dni.

Gdy dotrze sieć

Ogromna elastyczność rozwiązania firmy Victron Energy polega na tym że gdy do budynku dotrze sieć energetyczna, całą instalacje możemy podłączyć do operatora i używać we współpracy z siecią jak zwykłą instalacje on-grid. Łączymy wtedy zalety słonecznych dni w lecie z magazynowaniem nadwyżki energii i oddawaniem nadmiaru do sieci oraz zasilaniem awaryjnym i pracą niezależną.

Domki całoroczne fotowoltaika off-grid