REC Alpha – ogniwa HJT to nawet 26% więcej energii.

Aktualności Poradnik
Panel fotowoltaiczny REC Alpha

Grupa REC kolejny raz wprowadza do masowej sprzedaży bardzo innowacyjny produkt. Już w 2015 roku producent ten jako pierwszy zastosował technologię cięcia ogniw na pół ( half-cut ) oraz dzielony panel fotowoltaiczny (Twin-Peak). W 2018 roku do sprzedaży trafił model N-peak gdzie zastosowano innowacyjne ogniwo typu N. Teraz korzystając z poprzednich osiągnięć jako jeden z pierwszych wprowadza do sprzedaży ogniwa HJT. Najnowszy produkt REC Alpha łączy poprzednie technologie wraz z najnowszym ogniwem opartym o heterozłącza (HJT).

Ogniwo HJT to połączenie technologii monokrystalicznej typu N znanej z wcześniejszych modeli modułów fotowoltaicznych RECa i popularnymi w początkach fotowoltaiki ogniwami amorficznymi (a-Si). Połączenie takie daje niesamowite osiągi sprawności nawet do 26,5% w przypadku pojedynczego ogniwa i 21,7% w przypadku całego modułu. REC Alpha dzięki pochłanianiu fotonów w szerszym spektrum zachowuje wyższą wydajność w pochmurne dni, oferując uzyski energetyczne do 20% wyższe w porównaniu do tradycyjnych ogniw monokrystalicznych.

Rys1. Porównanie produkcji REC Alpha 380 W ze standardowym modułem 320W

Najlepsze cechy krzemu amorficznego i monokrystalicznego łączą się w jeden innowacyjny produkt. Przewagę nad konkurencją daje niesamowita odporność na wysoką temperaturę. Problem ze spadkiem mocy w gorące letnie dni został mocno ograniczony przez inżynierów pracujących dla REC Group. Spadek wydajności na skutek wysokiej temperatury to tylko 0,26%/oC co daje pierwsze miejsce wśród sprzedawanych obecnie paneli fotowoltaicznych. Więcej mocy w dni kiedy świeci mocne słońce to także znacząco większe uzyski energetyczne w skali całego roku.

Rys2. Technologia REC Twin. Podział panelu na dwie niezależne części

Większa trwałość

REC Alpha to także bardzo wysoka żywotność. Jak wiadomo panele fotowoltaiczne tracą swoją wydajność wraz z upływem czasu. Standardowe ogniwa mogą stracić nawet do 20% swojej wydajności w ciągu 25 lat. Zastosowanie technologi HJT w panelu fotowoltaicznym REC Alpha znacząco podnosi wytrzymałość ogniw na czasową degradację. Po 25 latach użytkowania najnowszy produkt grupy REC zachowuje 92% swojej nominalnej wydajności.

Rys 3. Więcej lini zbiorczych to lepsze zachowanie w słabych warunkach oświetleniowych

Najnowsze technologie zastosowane w modułach REC Alpha dają także przewagę nad konkurencją przy pracy w gorszych warunkach oświetleniowych. Już wcześniej firma z Norwegii starała się by jej produkty były dostosowane do warunków gdzie nie zawsze świeci pełne słońce. W nowym module została podniesiona absorpcja na światło rozproszone i niską irradiację, a zatem lepsze zachowanie i większe uzyski w pochmurne dni. Nasłonecznienie mierzone jest w watach na metr kwadratowy. W Polsce w słoneczny dzień ten współczynnik osiąga maksymalnie 800-1000 W/m2. Najnowszy panel fotowoltaiczny REC zachowuje 95% swojej wydajności przy niskim nasłonecznieniu wynoszącym nawet 200W/m2, a od wartości 600W/m2 osiąga już 100% swojej mocy nominalnej.

Rys 4. Nowa konstrukcja ramy gwarantuje większą wytrzymałość na śnieg i wiatr.

Gwarancja na 25 lat

Najnowszym produktem REC Group znowu udowodnił, że jest producentem wiodącym w branży fotowoltaicznej. Produkty tej firmy charakteryzują się bardzo wysoką jakością co pozwoliło rozszerzyć gwarancje aż do 20 lat. Przy montażu przez certyfikowanych instalatorów REC Solar Professional zyskujemy 5 dodatkowych lat. 25 lat pełnej gwarancji produktowej to także pewność że serwis w razie awarii dokona wymiany wadliwych paneli na koszt producenta.

Rys 5. Dodatkowa gwarancja produktowa i wyższa moc po 25 latach.

Co wyróżnia panele fotowoltaiczne REC Alpha:

  • technologia ogniw HJT – heterozłacza
  • brak degradacji LID
  • zaawansowana technologia połączeń między ogniwami
  • panel podzielony na 2 połowy (technologia TWIN)
  • mocna konstrukcja z poprzecznymi wzmocnieniami
  • obciążenie śniegiem do 7000 Pa – 713 kg/m2
  • współczynnik temperaturowy mocy -0,26%/oC
  • co najmniej 92% mocy po 25 latach
  • pełna 25 letnia gwarancja na wady wraz pracami serwisowymi
  • do 26% więcej energii w porównaniu ze standardowym modułem

Karta katalogowa REC Alpha

Nowy REC Alpha series

Założona w roku 1996 w Norwegii, REC jest zintegrowaną pionowo wiodącą firmą w branży energii słonecznej. Poprzez zintegrowaną produkcję, począwszy od silikonu, przez płytki, ogniwa i wysokiej jakości panele, aż do kompletnych rozwiązań solarnych, REC dostarcza światu niezawodne źródło czystej energii. Uznana jakość produktów REC jest poparta najniższym wskaźnikiem reklamacji w branży. REC jest spółką Bluestar Elkem z siedzibą w Norwegii oraz siedzibą operacyjną w Singapurze. REC zatrudnia ponad 2.000 osób na całym świecie i produkuje 1,5 GW paneli
słonecznych rocznie.