Szkło solarne w zastosowaniach BIPV – nowy wymiar fotowoltaiki

Aktualności Technologia
Budynek obłożony szkłem solarnym BIPV

Co kryje się pod skrótem BIPV? Skrót pochodzi z języka angielskiego (Building Integrated Photovoltaics). W tłumaczeniu dosłownym to fotowoltaika zintegrowana z budynkiem. Bardziej opisowo są to elementy budynku, za pomocą, których można produkować czystą energię elektryczną, będące integralną częścią konstrukcji (takie jak szkło solarne), BIPV nie tylko wpływa pozytywnie na ostateczny wygląd budynku ale także daje sygnał otoczeniu że można w nowoczesny i czysty sposób wykorzystywać promieniowanie słoneczne do zaspokajania własnych potrzeb energetycznych. Inwestorzy instalując panele fotowoltaiczne w budynkach akcentują to że ich firma jest przyjazna środowisku.

BIPV to także oszczędności. Instalując fotowoltaikę zintegrowaną z budynkiem oszczędzamy na rachunkach za energię elektryczną. Wykorzystanie szkła fotowoltaicznego w budynkach dodaje także elegancji fasadom czy przeszkleniom. Dobrej jakości szkło solarne dzięki swojej budowie chroni pomieszczenia w lecie przed zbytnim nagrzewaniem się. Za to w zimie przepuszcza dostateczną ilość promieniowania do wnętrza, tak aby wspomagać system grzewczy. Produkty fotowoltaiczne BIPV wysokiej jakości charakteryzują się także bardzo dobrym współczynnikiem izolacyjności cieplnej. Połączenie tych wszystkich zalet z wartością dodaną jaką jest produkcja czystej energii elektrycznej sprawia, że coraz więcej architektów decyduje się na integracje szkła fotowoltaicznego z nowo powstającymi budynkami.

Firmą, będącą liderem na rynku światowym w produkcji i dystrybucji szkła solarnego jest ONYX SOLAR pochodząca z Hiszpanii, specjalizująca się w realizacji projektów opartych na zastosowaniu szkła fotowoltaicznego w nowoczesnym budownictwie.

W ofercie Onyx Solar mamy dwa rodzaje szkła

  • Amorficzne szkło przeźroczyste dające możliwość stworzenia konstrukcji o dużej przepuszczalności światła w różnych kolorach. Idealne rozwiązanie do zastosowania w świetlikach dachowych

Solarne szkło

Świetliki w dachu ze szkła solarnego

 

  • Krystaliczne szkło fotowoltaiczne charakteryzujące się wysokim uzyskiem energii z metra kwadratowego

Wiata fotowoltaiczna

W jakich konstrukcjach można zastosować szkło fotowoltaiczne? Jak zaprojektować budynek aby stał się wielkim generatorem czystej energii i zaskakiwał swym wyglądem? Jakie elementy budynku mogą stać się generatorami energii? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w ofercie ONYX SOLAR.

  • Okna dachowe, świetliki – ich podstawowym zastosowaniem jest doświetlenie pomieszczeń. Wykorzystując szkło fotowoltaiczne mogą one stać się jednocześnie generatorami energii.

Szkło fotowoltaiczne

  • Zadaszenia chroniące przed słońcem i deszczem, które mogą być wykorzystane w projekcie tarasów, wiat solarnych, przystanków autobusowych

  • Fotowoltaiczna ściana kurtynowa pozwalająca na pozyskiwanie czystej energii z tych elementów budynku, o których do niedawna nie myśleliśmy pod kątem pozyskiwania energi

BIPV

  • Fotowoltaiczna fasada wentylowa i dach pozwalające nie tylko na produkowanie energii ale również wpływa pozytywnie na izolację cieplna i akustyczną budynku, chroni budynek przed działaniem niekorzystnych czynników, nadaje budynkowi nowy, atrakcyjny wygląd.

Building Integrated Photovoltaics

Szkło fotowoltaiczne na dachu

  • Podłoga fotowoltaiczna to rozwiązanie idealne na tarasy i ścieżki. Pokrycie generuje prąd ale można po nim chodzić. Dopuszczalny nacisk punktowy na szkło produkowane przez ONYX Solar to 400 kg na punkt.

Podłoga fotowoltaiczna

  • Żaluzje, balustrady, fotowoltaiczne zestawy do mebli, to rozwiązania uzupełniające, które pozwala na stworzenie budynku będącego w całości i w każdym elemencie generatorem energii elektrycznej.

Ogrodzenie paneli słonecznych

Tak szeroka i innowacyjna oferta ONYX SOLAR zachęciła nas do nawiązania współpracy. Aby dokładnie zapoznać się z innowacyjnymi projektami ONYX Solar zachęcamy Państwa do odwiedzenia strony internetowej www.onyxsolar.com

FW-Instal jest autoryzowanym przedstawicielem Onyx Solar w Polsce.