Głośność powietrznej pompy ciepła – VIDEO

Technologia
obrazek domów zaśnieżónych

Jednym z mitów powielanych na temat powietrznych pomp ciepła jest ten, że urządzenia te pracują głośno i generują nieprzyjemny hałas. Sama sprężarka oraz wentylatory nie są urządzeniami bezgłośnymi, dlatego postanowiliśmy znaleźć odpowiedzi na kilka najczęściej pojawiających się pytań. Czy generowany hałas wyróżnia się spośród dźwięków generowanych przez otoczenie? Czy praca pompy ciepła w nocy przeszkadza podczas snu? Sprawdziliśmy to na zainstalowanej powietrznej pompie ciepła.

Przeprowadziliśmy test powietrznej pompy ciepła japońskiej firmy Panasonic model Aquarea SDC07F3E5 o mocy 7kW. Producent zapewnia, że poziom ciśnienia akustycznego mierzonego w odległości 1 metra od jednostki zewnętrznej wynosi 48 dB(A). Pompa ciepła posiada funkcje płynnej regulacji mocy w zależności od zapotrzebowania, dlatego żeby sprawdzić maksymalny hałas pompa została ustawiona na grzanie ciepłej wody użytkowej do 55 st C.

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła.

Jednostka zewnętrzna została zainstalowana nad ziemią w narożniku domu. Umiejscowienie takie nie jest najlepsze ze względu na otaczające jednostkę dwie ściany, które mogą odbijać i przez to nasilać hałas. Niestety w zabudowie szeregowej ciężko znaleźć dobre miejsce. Producent zaleca żeby nie instalować pompy ciepła bezpośrednio pod oknami sypialni, dlatego ta lokalizacja wydawała się najbardziej  uzasadniona.

W odległości dwóch metrów jednostka zewnętrzna generuje słyszalny dźwięk pracy sprężarki połączony z pracą wentylatora. Dźwięk zdaje się być słyszalny ale nie przeszkadza w swobodnej rozmowie. Po odejściu na kilka metrów hałas powoli zanika. Na nagraniu słychać nawet przebijające się odgłosy ptaków. Po przejściu za róg domu dźwięk praktycznie zanika.

rozchodzenie się dźwięku pompy ciepła

Jednostka wewnętrzna.

Jednostka wewnętrzna została zawieszona na ścianie w małym pomieszczeniu pralni. Praca jednostki jest bardzo cicha, słychać tylko i wyłącznie niewielki szum.

Podsumowanie.

Jak widać na filmie powietrzna pompa ciepła firmy Panasonic charakteryzuje się bardzo umiarkowanym hałasem. W nocy hałas ten może być jeszcze bardziej zniwelowany poprzez załączenie trybu „silent”, który obniża głośność o 5 dB(A). W pobliżu jednostki zewnętrznej przy pracy pełną mocą słychać charakterystyczny dźwięk sprężarki, podobny do lodówki. Po odejściu na kilka metrów dźwięk ten zanika i nie można go odróżnić od hałasu tła. Oczywiście w nocy praca pompy ciepła może być bardziej słyszalna, dlatego nie zaleca się umieszczania jej bezpośrednio pod oknami sypialni. Zapraszamy do obejrzenia video.

Ta oraz inne pompy ciepła znajdują się na stałe w naszej ofercie. Więcej informacji na stronie pompyciepla.fwinstal.pl .