REC Twin Peak – rewolucyjny panel fotowoltaiczny

Technologia
panel fotowoltaiczny REC

Norweska firma REC wprowadziła do sprzedaży panele fotowoltaiczne wykonane w nowej technologii Twin-Peak. Produkty tej firmy od dawna wybierane są przez klientów ceniących sobie najwyższą jakość. Teraz dzięki nowej generacji ogniw fotowoltaicznych efektywność instalacji pv opartych o produkty REC znacząco wrosła. Z modułu o standardowych wymiarach i powierzchni 1,65 m2 produkty REC uzyskują do 280Wp.

Co odróżnia nowe moduły REC Twin Peak od standardowych?

  • panel podzielony na dwie części
  • innowacyjna konstrukcja ogniwa – ogniwa przecięte na pół
  • ogniwa pokryte od spodu warstwą PERC
  • rozdzielona puszka połączeniowa
  • cztery szyny zbiorcze w każdym ogniwie

Panel podzielony na dwie części.

Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu rozdzielenia całej powierzchni aktywnej modułu na dwie części uzyskujemy większą odporność na zacienienie. W standardowych panelach przy nawet niewielkim zacienieniu powodowanym przez np: pojedynczy liść przestaje pracować 1/3 całego modułu. W panelach Twin-Peak przy takiej samej sytuacji, spadek mocy wynosi tylko 16%. W trudniejszej sytuacji, kiedy cień padnie na dolną część moduł w standardowej technologi wyłączy się on całkowicie, w przeciwieństwie do produktu REC gdzie przestanie pracować tylko dolna lub górna jego połowa. To podejście projektantów REC skutkuje znaczną poprawą uzysków energetycznych w miejscach gdzie zacienienia w pewnych porach dnia nie da się uniknąć. Ponadto panele odporne są także na sytuacje w zimie gdzie zsuwający się śnieg blokował całą produkcje dachowej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy z większą swobodą projektować systemy gdzie występują ograniczenia takie jak kominy i maszty bo wiemy że nie wpłynie to znacząco na produkcje prądu.

zacienienie w panelach PV

1. Redukcja zacienienia w panelu Twin-Peak

wpływ pojedynczego zacienie

2. Redukcja wpływu pojedynczego zacienienia w Panelu Twin-Peak

Konstrukcja pojedynczego ogniwa.

Na podstawie przeprowadzonych testów inżynierowie z firmy REC udowodnili że pojedyncze ogniwo polikrystaliczne przecięte na pół sprawdza się znacznie lepiej od standardowego. Ogniwo używane przez producenta w poprzednich modelach zostało laserowo przecięte na pół. Dlatego zamiast 60 ogniw mamy teraz 120 półogniw. Wpłynęło to przede wszystkim na redukcje oporu wewnętrznego co przełożyło się na wzrost mocy i efektywności. Panel REC już wcześniej charakteryzowały się lepszymi osiągami w zmiennych warunkach oświetleniowych. Zaprojektowane na norweski rynek gdzie liczba dni z zachmurzonym niebem jest wyższa niż w europie środkowej i południowej, dawały inwestorom szanse na wyższe uzyski energetyczne. Dzięki nowemu podejściu do konstrukcji ogniw efektywność ta jeszcze wzrosła, dając użytkownikom kolejne kilowatogodziny ekstra.

budowa ogniwa solarnego

3. Budowa ogniwa w modelu Twin-Peak

Warstwa PERC

Następna innowacja w nowej linii produktów do warstwa umieszczona bezpośrednio pod ogniwem. Specjalna dielektryczna warstwa pomaga w absorpcji promieniowania słonecznego. Działa ona odbijając cząsteczki światła które nie zostały użyte do wytworzenia efektu fotoelektrycznego z powrotem do ogniwa, zwiększając tym samym jego sprawność. Krótko mówiąc większa ilość światła jest przetwarzana na prąd oraz większe spektrum promieniowania słonecznego używane jest to produkcji. Ponadto warstwa przyczynia się do obniżenia temperatury pracy ogniwa. Jak wiadomo wysoka temperatura wpływa ujemnie na efektywność pracy panelu. To własnie ta technologia odpowiedzialna jest za większe uzyski energetyczne paneli fotowoltaicznych REC w pochmurne dni oraz w okresach jesienno-zimowych.

warstwa perc w ogniwie rec

4. Warstwa PERC w modelu Twin-Peak

Rozdzielona puszka połączeniowa

Norweski producent w modelu Twin-Peek zdecydował się na podzielenie puszki przyłączeniowej na trzy części. Z reguły puszka ta wraz przewodami połączeniowymi występuje pojedynczo i umiejscowiona jest na tylnej ścianie modułu. Rozwiązanie REC dało kilka korzyści a mianowicie ograniczyło nagrzewanie się przewodów przyłączeniowych poprzez wzajemne oddziaływanie. Rozdzielona puszka to lepsze chłodzenie przewodów i diod. Ponadto upychanie wszystkiego w jednej przestrzeni charakteryzuje się wyższą awaryjnością, a ograniczenie jej było celem projektantów paneli Twin-Peak.

panel fotowoltaiczny rec

4. Tylna ściana modułu

Cztery szyny zbiorcze – 4-bus bars

Szyny zbiorcze w ogniwie służą do przepływu elektronów. Wykorzystanie technologi czterech szyn w ogniwach REC skraca odległość jaką musi pokonać elektron w dotarciu do najbliższej szyny co powoduje zmniejszenie oporu elektrycznego i większy przepływ prądu. Szyna zbiorcza zarazem może być cieńsza i w mniejszym stopniu zakrywa powierzchnie czynną ogniwa. Panel z technologią czterech szyn zbiorczych, co wykazały testy fizyczne i eksploatacyjne jest mniej podatny na uszkodzenia oraz obciążenie wiatrem i śniegiem. Zastosowanie tej innowacji przełożyło się na kolejne wzrosty wydajności nowych ogniw fotowoltaicznych skandynawskiego konsorcjum.

ogniwo fotowoltaiczne

6. Cztery szyny zbiorcze w ogniwie REC

Jakie korzyści oferują użytkownikowi nowa linia paneli fotowoltaicznych firmy REC?

Firma REC od dawna cieszy się dużym zainteresowaniem i zadowoleniem swoich klientów. Wprowadzając nowy produkt REC Twin-Peak zaskoczyła i zarazem wyprzedziła konkurencję o kilka kroków. Stworzone dla wymagającego klienta, który ceni sobie jakość i niezawodność produkowane panele fotowoltaiczne znacząco przyczyniają się do szybszego zwrotu inwestycji w elektrownie słoneczne. W miejscach gdzie inwestor ma ograniczoną powierzchnie oraz w sytuacjach występującego cyklicznie zacienienia produkty REC nie mają sobie równych. Zaprojektowane do pracy w skandynawskich warunkach oświetleniowych panele REC bardzo dobrze sprawdzają się w Polsce. Jeśli inwestor stawia na jakość oraz większe uzyski z danej mocy to REC Twin-Peak jest dla niego idealnym i cenowo przystępnym rozwiązaniem. Dlatego też śmiało polecamy baterie fotowoltaiczne REC naszym klientom, które posiadamy w stałej ofercie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: