REC N-Peak, moduł monokrystaliczny o maksymalnej efektywności

Poradnik

Głównym celem, do którego dążą producenci ogniw fotowoltaicznych, jest wytworzenia maksymalnie dużej ilości energii z dostępnej powierzchni modułu fotowoltaicznego. Zadanie to rewelacyjnie spełnia najnowszy produkt norweskiej firmy REC, dzięki zastosowaniu ogniwa typu N, wykonanego z monokryształu. Panele REC N-Peak łączą w sobie wysoką efektywność działania z bezkonkurencyjną jakością wykonania.

 

Cechy, dające przewagę modułowi REC N-Peak.  

 • Ogniwo monokrystaliczne,
 • Technologia half cut cells, – (120 półogniw zamiast 60 standardowych ogniw).
 • Zero Lid, – eliminacja degradacji i spadku mocy w początkowej fazie pracy.
 • Odporność na zacienienia – dzięki podziałowi modułu na pół w poziomie oraz 6 sekcji w pionie.
 • Wysoka trwałość obudowy – wzmocniona konstrukcja ramy.
 • Maksymalne obciążenie modułu 7000 Pa – zwiększona wytrzymałość na wiatr i śnieg.
 • Aż do 330 kWp w standardowym rozmiarze
 • 20 lat gwarancji na wady (+5 lat przy montażu przez autoryzowanego instalatora REC Solar Proffesional).
 • 25 lat gwarancji mocy (86% mocy nominalnej po 25 latach eksploatacji)

Jak powstaje moduł monokrystaliczny?

Ogniwa monokrystaliczne otrzymywane są z pojedynczego czystego kryształu krzemu. Na etapie procesu produkcyjnego kryształ ten formowany jest na kształt walca, a następnie cięty jest na niewielkie sześciokątne plastry. Dzięki zastosowaniu monolitu jako materiału wyjściowego ogniwa monokrystaliczne odznaczają się wyższą czystością krzemu oraz większą zdolnością absorpcji światła słonecznego. Cechą charakterystyczną tych modułów jest ich ciemny kolor oraz brak widocznych krawędzi poszczególnych ogniw.

Technologia half cut cells

W ogniwach fotowoltaicznych REC-N Peak zastosowano technologię half cut cells, znaną już dobrze z modułów REC Twin Peak . Jest to metoda polegająca na podziale ogniwa fotowoltaicznego na dwie bliźniacze części, dzięki czemu zmniejsza się opór wewnętrzny a zarazem zwiększa się możliwość absorpcji światła nawet w pochmurne dni . W standardowych modułach mamy do czynienia z 60 ogniwami, gdzie każde z nich ma wymiar 156,75 x 1 56,75 mm. W REC N-Peak ogniwa te dzielone są na pół, tworząc tym samym moduł o 120 półogniwach o rozmiarach 156,76 x 78,375mm.

Korzyści technologii half cut cells:

 • Wpływa na redukcję oporu wewnętrznego, czyli tym samym na wzrost mocy i efektywności całego panelu fotowoltaicznego,
 • Zwiększa wydajność panelu w warunkach pochmurnych oraz zacienienia.

Widok moduły fotowoltaicznego

Rys. 1 Moduł REC-N Peak z ogniwem monokrystalicznym
oraz bliźniaczym podziałem ogniw

Budowa ogniwa typu n w REC N-Peak

Każde ogniwo fotowoltaiczne zawiera w sobie złącze p-n. Półprzewodnik typu p to krzem z domieszką boru, natomiast typ n powstaje poprzez zmieszanie krzemu z fosforem. Jeżeli dominującą warstwą w ogniwie jest krzem N – mamy do czynienia z ogniwem typu n, czyli tak jak w przypadku ogniwa REC N-Peak. Jest to zupełna nowość na rynku fotowoltaicznym – bowiem do tej pory ogromną przewagę stanowiły ogniwa typu p ze względu na mniejsze koszty produkcyjne.

Podobnie jak w ogniwach REC Twin Peak, również tutaj zastosowano warstwę PERC, umieszczaną bezpośrednio pod ogniwem. Pełni ona rolę swoistej bariery, która uniemożliwia niewykorzystanym cząsteczkom światła opuszczanie modułu fotowoltaicznego. Cząsteczki powracają do ogniwa, zwiększając tym samym ilość światła konwertowanego na prąd elektryczny. Ponadto, warstwa PERC powoduje obniżenie temperatury wewnątrz ogniwa, co również wpływa pozytywnie na efektywność całego modułu.

budowa ogniwa w przekroju w REC N-Peak

Rys. 2 Przekrój ogniwa REC-N Peak: krzem typu N oraz warstwa PERT (ulepszona warstwa PERC)

Zero LID = maksymalna moc paneli fotowoltaicznych

LID to zjawisko polegające na krótkotrwałej utracie mocy nominalnej modułu, w ciągu pierwszych  godzin ekspozycji panelu na promienie słoneczne. Przyczyną jest zanieczyszczenie krzemu atomami tlenu, który łączy się z borem wprowadzanym do półprzewodnika. Zjawisko to kompletnie nie zachodzi w modułach REC N-Peak, dzięki zastosowaniu ogniw typu N. Zero LID oznacza maksymalną moc panelu, za którą tak naprawdę płacimy.

Zwiększona wytrzymałość

Ogromną zaletą nowych ogniw REC-N Peak jest zwiększona wytrzymałość paneli, dzięki specjalnej konstrukcji ramki. Tylna część modułu fotowoltaicznego została wyposażona w dwie dodatkowe belki wzmacniające, które znacząco podnoszą trwałość całego panelu oraz zwiększają jego maksymalne dopuszczalne obciążenie do 7000 Pa (standardowe panele to maksymalnie 5400 Pa). Wsporniki te zapobiegają uginaniu się paneli, powstawaniu deformacji oraz zmniejszają ich podatność na uszkodzenia. Rama w REC N-Peak zrobiona jest z wysokiej jakości wzmacnianego aluminium co zapobiega także uszkodzeniom podczas  transportu modułów oraz ich późniejszego montażu i eksploatacji.

Wzmocniona rama modułu REC N-Peak

Rys. 3 Dodatkowe belki wzmacniające z tyłu modułu fotowoltaicznego

Dla kogo dedykowane są panele fotowoltaiczne REC N-Peak?

Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się przede wszystkim w obiektach o ograniczonej powierzchni montażu. Kluczowe jest tutaj uzyskanie maksymalnie wysokiej efektywności instalacji oraz wygenerowanie jak największej ilości energii. Miejsca takie jak domy jednorodzinne czy niewielkie zakłady przemysłowe będą mogły z łatwością sprostać temu zadaniu, pomimo niezbyt dużej powierzchni dachu.

Podsumowanie

Moduły REC N-Peak wywołały prawdziwą rewolucję na rynku fotowoltaicznym. Problemy, z którymi do tej pory zmagali się zarówno projektanci dobierający poszczególne parametry instalacji jak i jej użytkownicy, zostały w ogromnym stopniu rozwiązanie. Najważniejszą zaletą paneli REC N-Peak jest ich nieporównywalnie wysoka wydajność, dzięki połączeniu technologii ogniw typu N oraz warstwy PERC.  Niebagatelne znaczenie mają tutaj także ogniwa monokrystaliczne o większej zdolności absorpcji światła słonecznego, co przekłada się na dodatkowy wzrost efektywności całej instalacji.

Panele fotowoltaiczne REC N-Peak norweskiego producenta są już dostępne w naszej ofercie! Instalując elektrownie fotowoltaiczną REC z nami zyskują Państwo 25 lat pełnej gwarancji na wady oraz 25 lat gwarancji mocy (86% wydajności po 25 latach).  

FW INSTAL w programie REC Solar Professional