REC TwinPeak 2 – najmocniejszy moduł polikrystaliczny na rynku

Poradnik
panel fotowoltaiczny REC TwinPeak2

Od dłuższego czasu inwestycje w odnawialne źródła energii zmieniają oblicze rynku energetycznego na całym świecie. Dzięki fotowoltaice, czyli przełomowej formie wykorzystania promieni słonecznych, konsumenci mogą nie tylko zatroszczyć się o środowisko naturalne, ale także stworzyć samowystarczalny i oszczędny system wytwarzania energii pozyskanej ze światła słonecznego.

Fotowoltaika stanowi  rozwiązanie uniwersalne dla mieszkańców niemal każdego rejonu na świecie. Jednakże, aby spełnić potrzeby świadomych odbiorców i wykorzystać posiadany potencjał, branża  fotowoltaiczna stale poszukuje nowych dróg rozwoju. Norweska firma REC od lat cieszy się zaufaniem zadowolonych klientów, a teraz ponownie wychodzi pewnym krokiem naprzeciw oczekiwaniom rynku. Zaprezentowała bowiem innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu efektywność instalacji PV opartych o produkty REC znacząco wrosła. Mowa o nowej technologii TwinPeak 2, której teraz przyjrzymy się dokładniej.

Co wyróżnia moduły REC TwinPeak 2?

  • panel podzielony na dwie części
  • innowacyjna konstrukcja ogniwa – ogniwa przecięte na pół
  • ogniwa w technologii PERC
  • rozdzielona puszka połączeniowa
  • pięć szyn zbiorczych w każdym ogniwie
  • panele także w wersji czarnej
  • nowe moduły w wersji: 72-ogniwa o mocy 355Wp i napięciu 1500V

 

Odpowiedzią na rosnące zainteresowanie technologią zastosowaną w TwinPeak 2 jest nowe spojrzenie na konstrukcję paneli fotowoltaicznych. Dokładna analiza dotychczasowych produktów pozwoliła na stworzenie produktu o większej niezawodności i efektywności w każdej sytuacji. Nowy produkt wyprzedził znacząco działania konkurencji. Przyczynia się on bezpośrednio do szybszego zwrotu inwestycji w elektrownie słoneczne. Zastosowana w REC TwinPeak 2 technologia została zaprojektowana do pracy w zmiennych warunkach oświetleniowych, co oznacza, że panele REC doskonale sprawdzą się też w Polsce. Warto dodać również, że moduły REC są poddawane najbardziej rygorystycznym kontrolom jakości, a ich osiągi przewyższają panujące w branży standardy testowe IEC.

Panel podzielony na dwie części.

W odróżnieniu od tradycyjnych modułów,  modele REC TwinPeak 2 zostały podzielone na dwie części. Dzięki temu niwelowany jest częsty problem częściowego zacienienia panelu. W wielu modułach, nawet niewielki poziom zacienienia, wyłączał z działania duży fragment lub całość panelu, przez co zmniejszał się ogólny, zakładany uzysk energetyczny. Podwójna konstrukcja zapewnia wyłączenie tylko tej części, w której wystąpiło zacienienie, przez co spadek mocy wynosi jedynie kilkanaście punktów procentowych. Tym samym, REC TwinPeak 2 wyznaczyło nowy standard pracy paneli fotowoltaicznych, który sprawdza się zarówno w systemach domowych, jak i firmowych czy gospodarstwach rolnych.

zacienienie w panelach PV

1. Redukcja zacienienia w panelu Twin-Peak 2

wpływ pojedynczego zacienie

2. Redukcja wpływu pojedynczego zacienienia w Panelu Twin-Peak 2

Zamiast pojedynczych ogniw – wydajniejsze półogniwa

Kolejnym rozwiązaniem dla konsumentów, którzy często mają do czynienia z niesprzyjającą aurą i sporym zachmurzeniem jest nowa konstrukcja pojedynczego ogniwa. Norweski zespół inżynierów firmy REC postanowił przeciąć ogniwa polikrystaliczne i tym samym uzyskać podwojoną liczbę półogniw. Laserowo wycięte ogniwa zmniejszają opór wewnętrzny, zapewniając wyższą moc wyjściową, większą wydajność oraz niezawodność. Ale na tym nie koniec! W najnowszej serii paneli  TwinPeak zwiększono liczbę ogniw z 60 do 72, co daje aż 144 półogniwa. Dzięki temu systemy REC osiągają wyższe parametry wytwarzania energii z każdego metra konstrukcji, nawet przy trudnych warunkach atmosferycznych.

budowa ogniwa solarnego

3. Budowa ogniwa w modelu Twin-Peak 2

Technologia PERC – (Passivated Emitter Rear Cell)

Panele REC TwinPeak 2 to także innowacyjna generacja technologii komórkowej, która rejestruje więcej fal świetlnych, za sprawą architektury lustrzanej. Specjalistyczna warstwa dielektryczna pod każdym ogniwem wpływa na jego zdolności do absorpcji promieni słonecznych. Z drugiej strony, warstwa PERC regularnie obniża temperaturę pracy ogniw. Dzięki temu panel zyskuje niezawodność i stały poziom sprawności, przy jednoczesnym zwiększaniu efektywności nawet przy niewielkiej ilości słońca.

warstwa perc w ogniwie rec

4. Warstwa PERC w modelu Twin-Peak 2

panel fotowoltaiczny rec

4. Tylna ściana modułu

Aż pięć szyn zbiorczych – 5 busbar

Szyny zbiorcze w ogniwie, znane także pod nazwą busbarów, służą do przepływu elektronów. Jest to istotny element całej konstrukcji, od którego zależy  poziom oporu elektrycznego. Im większa liczba busbarów, tym odległość jaką musi pokonać każdy elektron pomiędzy szynami staje się mniejsza. Ponadto, busbary są kluczowym elementem budowy panelu fotowoltaicznego. Testy wytrzymałościowe wykazały, że dodatkowe szyny zbiorcze wzmacniają panel i chronią go przed obciążeniami oraz uszkodzeniami w codziennej eksploatacji. Dzięki wprowadzeniu pięciu szyn zbiorczych, firma REC znacznie poprawiła wydajność systemu i trwale poprawiła jego parametry.

Nowe moduły 72-ogniwowe o mocy 355Wp!

Wraz z technologia TwinPeak 2 firma REC wprowadziła do sprzedaży nowe 72-ogniwowe moduły o mocach 350 i 355Wp co plasuje ją w czołówce producentów paneli fotowoltaicznych w technologii polikrystalicznej. Moduły serii REC Twin Peak 2S 72 to w tej chwili najmocniejsze panele polikrystaliczne na świecie. Ponadto rozszerzono ofertę także o wersje pracujące pod napięciem 1500V co zwiększa możliwości łączenia ich w długie łańcuchy, oszczędzając okablowanie oraz przyspieszając proces montażu. Rozwiązanie takie obniża całościowe koszty systemu oraz jak wiadomo większe napięcie pracy to także niższe straty generowania energii elektrycznej.

Link do artykułu prasowego(ENG): www.recgroup.com

Dlaczego warto skorzystać z oferty REC i wybrać TwinPeak 2?

Nie bez powodu firma REC jest liderem na rynku odnawialnych źródeł energii. Wyprzedza konkurencję, ponieważ sprawdza się wszędzie tam, gdzie zawodzą inni dostawcy. W 2015 roku,  norweskie konsorcjum otrzymało prestiżową nagrodę za osiągnięcia w branży fotowoltaicznej, po to by kilka lat później znów zrewolucjonizować podejście do wykorzystania światła słonecznego. Zwiększenie mocy i uzysku energetycznego na każdy metr panelu, wprowadzenie nowych modułów oraz poprawa odporności całego systemu, to podstawa na której REC opiera swoją markę.

W trosce o pełne zadowolenie klientów, nowoczesne zestawy fotowoltaiczne stały się połączeniem efektywności i użytkowego designu, zwłaszcza dzięki wprowadzeniu wariantów kolorystycznych, w tym eleganckich, czarnych paneli. Technologia TwinPeak 2 jest rozwiązaniem dla wszystkich  – zarówno dużych kontrahentów z licznymi zasobami, jak i konsumentów, którzy dysponują ograniczonym budżetem i niewielką powierzchnią.

Profesjonalizm firmy REC objawia się w bogatej ofercie paneli i zestawów fotowoltaicznych, które regularnie znajdują swoich odbiorców na terenie całej Polski. Nowoczesna technologia zastosowana w TwinPeak 2 doskonale radzi sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, dzięki czemu inwestycja staje się znacznie bardziej opłacalna niż w przypadku pozostałych systemów.

 

Nowe panele fotowoltaiczne REC TwinPeak 2 już w naszej ofercie w wersjach 295Wp oraz 350Wp :